FacebookTwitterLinkedIn

Serbia şi Ungaria au semnat un acord pentru construirea unei conducte petroliere cu o lungime de 128 de kilometri care va lega oraşul sârb Novi Sad de oraşul maghiar Algyo. Construirea oleoductului este un proiect comun al companiei ungare MOL şi companiei sârbe Transnafta.

Peter Szijjarto, ministrul maghiar de Externe: „Cu cât avem mai multe surse, rute şi colaborări, cu atât va spori securitatea energetică.”

Guvernele de la Belgrad şi Budapesta n-au precizat când va fi dată în exploatare această conductă.

Companiile de gaze din cele două ţări, firmele Srbijagas (Serbia) şi MVM (Ungaria), vor crea un consorţiu care va începe să funcţioneze din toamna acestui an.

Atât Serbia cât şi Ungaria sunt dependente de sursele de energie din Rusia şi ambele ţări menţin relaţii apropiate cu Moscova, notează Agerpres.