FacebookTwitterLinkedIn

Cele mai înalte figuri ale familiei regale au fost fotografiate într-o demonstrație de unitate, îmbrăcați în ținute de gală și purtând tiare, cu ocazia unei recepții diplomatice: regele, regina, prințul și prințesa de Wales au pozat împreună pentru o fotografie oficială în Sălile de Stat ale Palatului Buckingham, potrivit The Telegraph.

Aceasta este prima dată când cei patru au fost văzuți împreună de la publicarea cărții lui Omid Scobie, în care regele și prințesa de Wales au fost acuzați că au făcut comentarii despre culoarea pielii viitorului copil al ducelui și al ducesei de Sussex.

Regele i-a scris în privat ducesei despre subiect, într-un schimb de scrisori în 2021, după interviul ei cu Oprah Winfrey.

Palatul nu a răspuns oficial la acuzații și The Telegraph spune că discuțiile între consilierii de rang înalt vor avea loc în această săptămână.

Fotografia dată presei, cu cei patru făcând front comun, este un mesaj puternic de unitate în fața acuzațiilor și a opiniei publice a cărei memorie cel mai probabil că nu s-a șters, dat fiind că nu este prima dată când membrii familiei regale – chiar dacă nu cei seniori, în mod direct – sunt acuzați de comentarii sau de atitudini rasiste.