FacebookTwitterLinkedIn

Ce cuvânt caracterizează cel mai bine anul 2021?

Mulți dintre antreprenorii români au pus în stand by o parte dintre proiectele de digitalizare, prin urmare cuvântul care-mi vine în minte pentru anul 2021 este tergiversare. Din nefericire pentru companiile care așteaptă ca viața să revină la normalul de dinainte de pandemie sau să treacă de la sine provocările perioadei complicate prin care trecem, există competitori care se mișcă agil, se adaptează din mers și nu irosesc timp prețios contemplând pasiv momentul.

Care au fost motivele dvs de îngrijorare pentru afacerea pe care o conduceți în anul 2021? (pandemia, criza economică, criza de materii prime, inflația, forța de muncă, criza guvernamentală, altele).

Cea mai mare îngrijorare este legată de viteza cu care reușim să recrutăm forță de muncă de calitate, în special în zonele critice, respectiv programatori, vânzători, oameni de customer service. A doua îngrijorare este legată de piață, de amânările repetate ale proiectelor de digitalizare și automatizare. Cauzele sunt lipsa de predictibilitate a evoluției mediului extern – pandemie, criza economică, guvernamentală, etc, dar și dorința operatorilor economici de a-și rezolva aceste investiții cu finanțări total sau parțial gratuite din diverse fonduri (europene sau locale), cu riscul de a pierde oportunități.

Care sunt rezultatele activității companiei/ grupului, comparativ cu estimările de la început anului?

Rezultatele noastre sunt foarte apropiate de valorile prognozate, ma gândesc la veniturile totale, număr de clienți noi, veniturile realizate pe tipuri de produse. Ne așteptam să ne dezvoltam mai mult la nivel național și să obținem rezultate mai bune prin distribuitori.

Care au fost motivele de satisfacție sau de optimism în 2021?

Există destule companii în România care își văd neabătute de drum, se dezvoltă normal, își doresc să treacă la nivelul următor cu businessul și implicit cu sistemele informatice. De asemenea avem clienți care continuă să își automatizeze activitățile repetitive, să își îmbunătățească rapoartele și să obțină o vizibilitate cât mai bună în toate zonele afacerii lor.

Cum caracterizați mediul privat de afaceri din România în anul 2021 în privința rezilienței și dinamicii? Argumentați.

Cred că cei mai mulți antreprenori au luat decizii spontane și bazate pe intuiție, de teamă, pentru că nu erau pregătiți pentru criza sanitară. Mulți încă așteaptă să treacă pandemia, pentru a reveni la modul anterior de a face business. Schimbările aduse de pandemie, mai ales cele referitoare la comportamentul online al consumatorului, sunt însă definitive. În consecință, adaptarea și deciziile rapide sunt esențiale. Noi credem că exact asta poate face tehnologia pentru antreprenor: să îi ofere siguranță și predictibilitate.

Care sunt deciziile bune pe care le-a făcut guvernul pentru încurajarea și susținerea mediului de afaceri din România în anul 2021?  Care sunt lucrurile pe care trebuia să le facă, dar nu le-a făcut?

Un lucru bun a fost pasul 1 din programul de redresare, IMM Invest, pentru cine avea nevoie temporar de cash. Acum, din păcate, instabilitatea și lipsa predictibilității îi pun pe antreprenori în poziția de a aștepta, în loc să acționeze. Lipsa clarității și a consistenței în declarații și în măsurile implementate au dus la o teamă de a cheltui, ceea ce afectează întreg mediul economic.

Ar fi ajutat și o stabilitate a guvernului, pentru a trece la pasul următor din planul de redresare.

Care considerați că vor fi cele mai mari provocări la nivel mondial în anul 2022?

Cele mai mari provocări la nivel mondial pentru 2022 par să fie criza energetică mondială care poate duce la creșterea oarecum necontrolată a prețurilor la orice, criza sanitară și capacitatea limitată de adaptare a sistemelor logistice la problemele generate de disponibilitatea redusă a unor materii prime.