Astfel, producţia de ţiţei a totalizat 1,92 milioane tep, fiind cu 1,3% (24.400 tep) mai mică faţă de cea din anul precedent, transmite Agerpres.
Producţia de ţiţei din România se află pe o pantă descendentă, cu un nivel de înlocuire a rezervelor subunitar, conform proiectului Strategiei Energetice, publicat pe site-ul Ministerului Energiei. Se estimează că producţia de ţiţei îşi va continua tendinţa de scădere lentă între 2030 şi 2050, de la 22, la 13 TWh (1,93 la 1,15 mil tep).