“În România, inegalitatea veniturilor este superioară mediei pe ansamblul Uniunii Europeane. În anul 2015, cei mai bogaţi 20% dintre cetăţenii Uniunii Europene au realizat venituri de 5 ori mai mari decât cei mai săraci 20%. (…)”, informează INS, scrie AGERPRES.
Potrivit publicaţiei INS, anul trecut, persoanele din gospodăriile considerate bogate au obţinut venituri de 7,2 ori mai mari decât cele din gospodăriile sărace.