Comercianții cu amănuntul din Statele Unite își accelerează importurile pentru sărbători în acest an din cauza preocupărilor legate de posibile greve ale muncitorilor din porturi și de perturbările continue ale transportului maritim, potrivit Reuters.
În luna iulie importurile de containere și tarifele de transport au crescut, indicând un sezon de vârf pentru industria transportului maritim, care gestionează aproximativ 80% din comerțul global.
Retailerii din SUA, care reprezintă aproximativ jumătate din acest comerț, au fost deosebit de activi, în contextul în care iulie este lună de vârf pentru importuri, urmată îndeaproape de august.
Federația Națională a Comercianților cu Amănuntul (NRF) din SUA spune că unele companii au început chiar să expedieze articole de Crăciun încă din luna mai pentru a se asigura că își îndeplinesc cererea în timpul sezonului de sărbători.
Acest aflux de importuri nu este determinat de o creștere a cheltuielilor publicului, care a fost temperată de inflația persistentă și de ratele ridicate ale dobânzilor, ci mai degrabă ca măsură de precauție împotriva posibilelor greve.
Dacă o grevă ar avea loc în 1 octombrie, de exemplu, afectând porturile-cheie din SUA – de la Maine la Texas – chiar și o scurtă oprire ar putea cauza săptămâni de întârzieri și acumulări de mărfuri.
În plus, tarifele iminente asupra importurilor din China și alte țări au stimulat creșterea importurilor în SUA în prima jumătate a anului 2024. Aceste tarife, impuse de administrația Biden, vor intra în vigoare în acest an, complicând și mai mult peisajul importurilor.