Tánczos Barna a spus că măsura ar putea intra în vigoare chiar înainte de jumătatea acestui an, iar Administrația Fondului pentru Mediu ar acoperi 1.500 de lei din acest bonus pentru fiecare mașină radiată.
Ministrul a adăugat că programul „Rabla” pentru anul în curs va începe în 4 februarie.
Săptămâna aceasta va fi pusă la punct varianta finală, programul va fi unul mai eficient, care să vină în întâmpinarea cerințelor exprimate de producătorii, comercianții, importatorii de autoturisme și de cetățeni.
Tánczos Barna a mai spus că nu va fi introdusă nici o taxă nouă pentru autoturismele poluante și nici nu cresc taxele locale pentru acestea, notează RRA.