Lucrările la primul park & ride din municipiul Brașov, situat în cartierul Bartolomeu, sunt în proporție de 99,9% finalizate, iar deschiderea este estimată pentru luna octombrie. Investiția municipalității vizează creșterea mobilității urbane și reducerea traficului din oraș, prin încurajarea utilizării transportului public.
Parcarea multietajată, construită pe patru niveluri (două subterane, parter și etaj), va oferi 697 de locuri pentru autoturisme, dintre care 28 pentru persoane cu dizabilități. De asemenea, sunt prevăzute 12 locuri pentru autocare sau microbuze, 10 pentru motociclete și 54 pentru biciclete, iar la nivelul solului vor fi amenajate parcările pentru autocare și biciclete.
Clădirea este dotată cu 13 stații de încărcare pentru mașini electrice, sisteme de control automat al accesului și afișaj electronic pentru locurile disponibile, precum și un sistem de supraveghere video. Deasupra parcării a fost amenajată o terasă circulabilă cu spațiu verde, iar în jur vor fi plantați aproximativ 100 de arbori și arbuști.
„Parcarea are un dublu rol: să deservească evenimentele de la Sala Polivalentă, dar și să ofere celor din zona metropolitană posibilitatea de a lăsa mașinile aici și a utiliza transportul public în oraș”, a explicat primarul George Scripcaru.
Proiectul, început în septembrie 2023, a întâmpinat întârzieri cauzate de devierea unor rețele edilitare majore și de soluțiile tehnice necesare pentru terenul de fundare. „Lucrarea a fost complexă, dar rezultatul va fi o infrastructură utilă, care va contribui la reducerea traficului în zonă”, a declarat Adrian Pepine, șeful de șantier.
Park & ride-ul Bartolomeu va fi nu doar prima parcare de acest tip din interiorul orașului, ci și cea mai mare parcare publică multietajată din Brașov, integrată într-o strategie mai amplă de mobilitate urbană.
Foto: Primăria Brașov
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.