FacebookTwitterLinkedIn

Preţurile la energie și electricitate în Europa au crescut semnificativ după ce Germania a activat prima fază a planului de urgenţă destinat garantării aprovizionării cu gaze naturale.

Cotaţiile futures la gaze naturale, utilizate ca preţ de referinţă, au crescut până la 15%, după ce ministrul german al Economiei, Robert Habeck, a anunțat că a fost înfiinţată o celulă de criză în cadrul Ministerului Economiei pentru monitorizarea situației aprovizionării cu gaze.

De asemenea, preţurile la electricitate în Germania, un alt indicator de referinţă pentru piaţa europeană, au crescut şi ele.

Aceste evoluţii vin în contextul în care Morscova intenționează să ceară companiilor energetice să plătească în ruble pentru energia achiziţionată din Rusia, începând cu data de 31 martie 2022, o cerere pe care statele din G7 au respins-o în unanimitate. „Au fost mai multe declaraţii venite din partea Rusiei că, dacă acest lucru nu se va întâmpla, livrările vor fi oprite”, a spus miercuri Robert Habeck.