Şeful statului este sceptic şi în ceea ce priveşte posibilitatea refacerii legăturilor dintre PNL şi USR. De asemenea, preşedintele a explicat de ce a lăsat consultărilor abia pentru săptămâna viitoare. Klaus Iohannis a precizat că a lăsat timp politicienilor să revină cu picioarele pe pământ pentru a veni cu soluţii mature la discuţii şi, dacă nu va fi găsită o soluţie privind asumarea guvernării, actualul cabinet interimar va rămâne în funcţie.
„Dacă vrem să analizăm faptele, şi nu poveştile politice, vedem că USR a fost în guvern, a abandonat guvernarea, a votat USR împreună cu PSD şi cu AUR pentru căderea guvernului din care au făcut parte. Aceştia sunt nişte paşi politici cu mare greutate şi nu ştiu dacă partidele vor putea sau vor dori să treacă peste aceste lucruri. E greu de negociat cu un fost partener, care a votat să-ţi dărâme guvernul”, a declarat Klaus Iohannis, potrivit Rador.
În ceea ce priveşte şansele ca Florin Cîţu să revină în fruntea unui nou guvern cu puteri depline, şeful statului a spus că orice persoană susţinută de o majoritate parlamentară poată să devină premier.