FacebookTwitterLinkedIn

Elicopterul cu care președintele iranian, Ebrahim Raisi, și ministrul de externe, Hossein Amirabdollahian, se întorceau dintr-o vizită diplomatică în Azerbaidjan s-a prăbușit într-o zonă muntoasă, după ce s-a izbit de vârful unui munte, în condiții de ceață și vreme foarte rece, potrivit oficialilor iranieni. 

Echipele de căutare au găsit epava în provincia Azerbaidjanul de Est, potrivit Reuters.

“Președintele Raisi, ministrul de externe și toți pasagerii din elicopter au fost uciși în prăbușire”, a declarat un înalt oficial iranian.

Televiziunea de stat a Iranului și agenția de presă iraniană Mehr au confirmat decesele președintelui și ministrului de externe iranian, relatând că “toți pasagerii elicopterului care îi transporta pe președintele iranian și ministrul de externe au devenit martiri”.

Președintele Iranului zbura cu un elicopter Bell 212, de fabricație americană. Cel puţin 8 persoane se aflau la bordul elicopterului brăbușit. Pe lângă preşedintele Ebrahim Raissi, printre victime se numără ministrul de externe Hossein Amir-Abdollahian, guvernatorul Azerbaidjanului de Est Malek Rahmati şi ayatollahul din Tabriz Mohammad Ali Al-e-Hashem. Numele celor doi piloţi şi al unui mecanic de la bord nu au fost dezvăluite.

Israelul nu a fost implicat în moartea preşedintelui iranian Ebrahim Raisi, a declarat un oficial israelian pentru Reuters. “Nu am fost noi”, a declarat sec oficialul, care a solicitat anonimatul.

Pe reţelele sociale au circulat zvonuri, în noaptea de duminică spre luni, care susţineau că Mossadul – spionajul extern israelian – ar fi fost implicat în accidentul de elicopter.

Luna trecută, Iranul a lansat un atac direct, fără precedent, cu rachete şi drone asupra Israelului, autorizat de Raisi. Atacul s-a vrut o ripostă la o lovitură aeriană israeliană asupra unei clădiri diplomatice iraniene din capitala siriană, Damasc.

În Iran, au fost decretate cinci zile de doliu naţional. Ayatollahul Ali Khamenei a aprobat ca prim-vicepreşedintele Mohammad Mokhbar să devină preşedinte interimar şi să se ocupe de organizarea de noi alegeri pentru preşedinte.

Ali Bagheri Kani, fost ministru adjunct de externe, a fost numit ministru de externe, în locul lui Hossein Amirabdollahian, potrivit presei iraniene citate de The Guardian. Bagheri Kani a fost anterior negociator-şef al Iranului în domeniul nuclear.

Bursa de Valori de la Teheran (TSE) a suspendat luni dimineaţă tranzacţiile, în urma informaţiilor privind moartea preşedintelui ţării, potrivit agenţiei ruse de presă TASS.

Guvernul dă asigurări că moartea preşedintelui Raissi nu va provoca “nici cea mai mică perturbare în administraţie”. Din 2021, prim-vicepreşedintele Republicii Iran este Mohammad Mokhbér, fost director al unei bănci iraniene şi fost viceguvernator al provinciei Khuzestan din vestul ţării. El devine astfel preşedinte interimar pentru o perioadă maximă de cincizeci de zile.

Preşedintele rus Vladimir Putin a transmis condoleanţe conducerii Iranului pentru moartea preşedintelui republicii, Ebrahim Raisi. Telegrama de condoleanţe a fost publicată pe site-ul Kremlinului. “Vă rugăm să acceptaţi condoleanţe profunde în legătură cu marea tragedie care s-a abătut asupra poporului Republicii Islamice Iran – un accident de elicopter care a luat viaţa preşedintelui Seyed Ebrahim Raisi, precum şi vieţile unui număr de alţi oameni de stat proeminenţi din ţara dumneavoastră”, se arată în telegrama lui Putin.

Şi preşedintele Chinei, Xi Jinping, a trimis o telegramă de condoleanţe pentru moartea preşedintelui iranian, a anunţat Ministerul chinez de Externe. Preşedintele chinez Xi Jinping a calificat luni moartea preşedintelui Ebrahim Raissi drept “tragică”, potrivit Ministerului chinez de Externe.

Preşedintele Consiliului European, Charles Michel, a exprimat pe X, “sincerele condoleanţe” ale UE pentru moartea preşedintelui Ebrahim Raisi şi a ministrului său de externe, precum şi a altor membri ai delegaţiei şi echipajului. “Gândurile noastre sunt alături de familiile victimelor”, a scris el. FOTO: profimediaimages.ro

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania