Piața de ambalaje din România și-a încetinit creșterea în 2023, ca urmare a reducerii consumului general de bunuri. O creștere de 10%, față de anul trecut, a obținut industria ambalajelor de protecție. În topul industriilor, din punct de vedere al cererii, este industria de e-commerce, cu o creștere de 24%, potrivit datelor grupului INATECH.
Piața de ambalaje este definită de două tendințe principale: interesul pentru ambalaje sustenabile și ecologice și creșterea numărului de achiziții în mediul online, atât pe segmentul B2B, cât și pe B2C.
“Situația pieței de ambalaje din acest an este mai puțin favorabilă, având loc o scădere a consumului general în aproape toate sectoarele, consumatorii din România reducând constant cheltuielile din cauza inflației. Dacă în anii precedenți am înregistrat creșteri între 25% și 35%, în 2023 cererea de ambalaje de protecție a produselor a urcat cu doar 10% față de anul anterior, dar cu un ritm mai accelerat de recuperare în a doua jumătate din an”, declară Cristian Bădescu, CEO INATECH Packaging.

Industria de e-commerce are cea mai mare creștere a cererii pentru ambalaje dintre toate industriile, de aproximativ 24% în 2023 față de 2022. Cele mai solicitate tipuri de produse din acest segment sunt ambalajele pentru e-commerce, sistemele automate pentru ambalare, ambalajele termoizolante și echipamentele pentru depozit.
Cea mai mare parte din cererea pentru ambalaje vine din partea companiilor, însă a crescut constant și interesul persoanelor fizice. Comanda medie este între 100 euro și 50.000 euro, potrivit datelor INATECH Packaging.
În perioada ianuarie-septembrie 2023, printre cele mai cumpărate tipuri de ambalaje sunt ambalajele din carton – circa 850.000 kg, ambalaje din hârtie -circa 787.000 kg și folii cu bule de aer – peste 3 milioane mp.
“Pentru al doilea an consecutiv, ambalajele din carton și hârtie le-au depășit pe cele din plastic, crescând cererea pentru acestea cu 10% față de 2022. De altfel, observăm un interes tot mai mare pentru ambalaje sustenabile, astfel că din ce în ce mai mulți consumatori preferă ambalaje ecologice. Și companiile și persoanele fizice vor să protejeze mediul înconjurător”, explică Cristian Bădescu.
Achizițiile în mediul online au crescut cu 8%, cele mai cumpărate produse fiind ambalajele specifice e-commerce, sistemele de ambalare, ambalajele termoizolante, echipamentele pentru depozit.
Grupul INATECH estimează că va încheia anul cu o cifră de afaceri de peste 9 milioane euro, în creștere cu 10% față de anul trecut.