FacebookTwitterLinkedIn

Bogăţia se concentrează din ce în ce mai mult în mâinile unui grup mic de persoane, arată ultimul raport al ONG-ului Oxfam, scrie presa internaţională. In studiul intitulat « Bogăţia insaţiabilă : din ce în ce mai mult pentru cei care au deja totul », organizaţia internaţională atrage atenţia că în 2016 un procent de 1 % din populaţia mondială va deţine mai mult decât restul de 99%. 

Trei sectoare sunt în centrul atenţiei: finanţele, asigurările, sănătatea şi sectorul farmaceutic sunt principalele domenii care au contribuit la construcţia acestor averi. Oxfam atrage atenţia şi asupra lipsei de transparenţă a activităţilor de lobby ale companiilor din aceste domenii, care, spune ONG-ul, investesc un maxim de resurse pentru a influenţa regulile pentru a le fi favorabile.

Winnie Byanyima, directoarea generală a Oxfam, va fi prezentă miercuri la Davos la deschiderea forumului mondial din Elvetia. Ea face apel către liderii mondiali pentru a pune în practică politici de redistribuire a banilor către un număr cât mai mare de persoane.