Companiile care livrează mâncare au fost nevoite să își suspende operațiunile în timpul orelor intense de căldură din unele zone din Europa, potrivit Forbes SUA.
Pe măsură ce Europa de Sud se prăjește la temperaturi de peste 40°C, țările care au înregistrat unele dintre cele mai mari temperaturi au cerut companiilor de livrare de mâncare să se asigure că nu expun curierii soarelui torid din miezul zilei.
În Grecia și în Cipru, două țări care au înregistrat unele dintre cele mai ridicate temperaturi din ultima vreme, autoritățile au ordonat suspendarea serviciilor în timpul orelor cele mai fierbinți ale zilei – după-amiaza.
Wolt, deținută de Doordash, care operează în mai multe țări mediteraneene, a primit astfel de ordine în Grecia și în Cipru, potrivit unui purtător de cuvânt pentru piețele grecești, cipriote și malteze, citat de Forbes SUA: “În Grecia am oprit livrările în intervalul orar 12:00 și 17:00 în zilele în care temperatura a depășit 40 de grade, conform indicațiilor autorităților. Vom face acest lucru din nou, dacă este necesar”, a spus el. “În Cipru, am primit, de asemenea, o direcție din partea ministerului muncii, conform căreia monitorizăm zilnic avertizările serviciului meteorologic național și vom opri livrările în caz de avertizare de cod portocaliu sau roșu.”
El a adăugat că nu a fost încă emisă o avertizare de cod roșu, cel mai sever nivel de avertizare, iar Malta nu a emis nicio directivă similară cu vecinii săi.
În absența ordinelor guvernamentale, companiile care operează în țările afectate de valul de căldură oferă recomandări pentru comenzi în afara intervalelor orare foarte fierbinți, însă nu cer curierilor să oprească complet serviciul de livrare a comenzilor de mâncare.
Glovo, compania spaniolă deținută de Delivery Hero, a declarat că le permite curierilor să aleagă când să facă pauze pentru a evita expunerea la soare. “La Glovo desfășurăm campanii locale pentru curieri pentru a le asigura hidratarea. Măsurile includ distribuirea de sticle de apă în centrele noastre de lucru și prin colaborarea cu parteneri locali de restaurante și de retail care oferă apă curierilor”, a declarat un purtător de cuvânt, citat de Forbes SUA.
Deliveroo, un alt actor important în livrarea de mâncare în Europa, a declarat că le oferă, de asemenea, apă curierilor:”Sănătatea și siguranța curierilor noștri sunt extrem de importante pentru noi. De aceea comunicăm în mod regulat cu curierii în timpul valurilor de căldură pentru a le oferi sfaturi de siguranță și pentru a ne asigura că au la dispoziție sticle de apă”, a declarat compania. “Portalul nostru pentru curieri oferă instruiri online despre cum să lucreze în siguranță în valurile de căldură și canalul nostru de suport este întotdeauna disponibil pentru a ne contacta în caz de întrebări.”
Valul de căldură Cerberus a lovit Europa în mare parte a lunii iulie, iar țările din sud, cum ar fi Grecia și Italia, au fost cele mai afectate, cu temperaturi care au depășit 40°C.