FacebookTwitterLinkedIn

În ciuda cheltuielilor ridicate planificate pentru trimestrul al patrulea al anului, Oliver Zipse, președintele consiliului de administrație al BMW AG, spune că grupul se îndreaptă spre creștere, fără a reacționa pripit.

Declarația făcută la conferința de presă care prezintă rezultatele trimestrului al treilea arată că abordarea globală a grupului BMW a permis compensarea cererii fluctuante pe diverse piețe – mai ales pe cea din China.

Creșterea BMW în Europa în primele nouă luni ale anului este de peste 7%, ceea ce înseamnă depășirea semnificativă a cotei de evoluție a pieței europeane în totalitate.

Marca BMW crește, de asemenea, în piețe precum Coreea de Sud, Australia și India.

În paralel, automobilele de înaltă performanță BMW M au raportat o creștere a vânzărilor de două procente până la sfârșitul lunii septembrie.

În ce privește modele complet electrice, BMW Group are cel puțin un vehicul complet electric în fiecare – în total, 15 modele complet electrice din mărcile BMW, MINI și Rolls-Royce.

La conferința de presă care a anunțat rezultatele BMW Group la jumătate de an, Zipse anunța conceptul-abordare numit NEUE KLASSE. Acum Zipse a declarat că în mai puțin de un an primul model SAV de producție în serie al NEUE KLASSE va ieși de pe linia de asamblare a noii fabrici din Debrecen, Ungaria, iar acesta va fi urmat la scurt timp de un sedan sportiv din fabrica principală din Munchen.

Pentru a dezvolta noua generație de trenuri de propulsie pe bază de celule de combustie, BMW Group va aprofunda colaborarea pe termen lung cu Toyota, care a fost anunțată în septembrie, împreună cu CEO-ul Toyota, Koji Sato. Această colaborare are ca obiectiv și extinderea infrastructurii pentru alimentarea cu hidrogen și încărcarea vehiculelor electrice. FOTO: profimediaimages.ro

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.