Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat că municipalitatea poate mări subvenţia pe care o acordă în acest moment pentru termoficare:
Nicuşor Dan: „În continuare, așa cum este şi acum, Primăria Municipiului București o să plătească o parte importantă a prețului. Acum, raportul este 2/1 și probabil că raportul o să fie și mai mare între prețul plătit de Primărie şi prețul plătit de cetățean”, conform RRA.
Cele mai mari creşteri sunt la Bârlad, Oradea, Arad şi Bucureşti.