Navigația pe Dunăre este periclitată din cauza scăderii cu peste jumătate a debitului fluviului, iar premierul Nicolae Ciucă a cerut intervenția Comitetului Național pentru Situații de Urgență (CNSU) pentru fluidizarea traficului navelor.
”Este nevoie să intervenim pentru că se înregistrează un flux ridicat de trafic pe Dunăre comparativ cu anii precedenți”, a spus Ciucă într-o videoconferință cu prefecții.
Pentru prevenirea și combaterea efectelor cauzate de caniculă și secetă, premierul a solicitat autorităților implicate în gestionarea situației seriozitate, implicare maximă și să fie pregătite să intervină în orice moment.
„Vă cer să fiți pregătiți să interveniți în orice moment! Seriozitate maximă, coordonare, responsabilitate și activitate 24 cu 7!”, a spus Ciucă.
Departamentul pentru Situații de Urgență din cadrul Ministerului Afacerilor Interne a fost desemnat pentru a coordona integrat, la nivel național, măsurile adoptate pentru prevenirea apariției situațiilor de urgență determinate de tipul de risc asociat temperaturilor extreme, caniculei, precum și gestionarea altor situații de urgență.