FacebookTwitterLinkedIn

Născut pe 13 septembrie 1956, Ilie Balaci şi-a desfășurat cea mai mare parte a carierei de fotbalist la Universitatea Craiova (1973-1984). El a mai evoluat la FC Olt şi la Dinamo. A câștigat trei titluri de campion al României, patru trofee Cupa României și a fost desemnat cel mai bun jucător de fotbal al României în anii 1981 și 1982.

Supranumit „Prințul din Bănie”, Ilie Balaci a îmbrăcat de 65 de ori tricoul echipei naţionale, pentru care a marcat opt goluri.

Ca antrenor, Balaci a pregătit mai multe echipe din Zona Golfului şi din nordul Africii, cu care a obţinut numeroase performanţe. În 1992, echipa Club African Tunis (Tunisia), sub conducerea lui Ilie Balaci, a câștigat Cupa Campionilor Africii. În 1997, cu Al Nassr Riad, și în 1998, cu Al Hilal (ambele din Arabia Saudită), Balaci a câștigat Cupa Campionilor Golfului.