Două dintre cele mai recente modele de inteligență artificială dezvoltate de Anthropic, Mythos 5 și Fable 5, au fost plasate sub incidența controalelor americane la export, blocând accesul neautorizat din afara Statelor Unite.
Anthropic a primit în acest sens o scrisoare oficială din partea Secretarului de Comerț Howard Lutnick, prin care i se comunică că cele două modele intră acum sub incidența regulilor stricte privind exportul tehnologiilor americane.
Decizia ar fi fost luată după ce guvernul american a fost înștiințat de o companie, a cărei identitate nu este publică, că a reușit să dezactiveze restricțiile impuse de Anthropic. Restricțiile vizau prevenirea utilizării celor două modele pentru identificarea de vulnerabilități software și pentru elaborarea de atacuri cibernetice asistate de AI. Justificarea oficială invocă riscuri de securitate națională, iar utilizarea Mythos 5 și Fable 5 în afara Statelor Unite necesită de acum o licență specială.
Anthropic a răspuns că situația reprezintă o neînțelegere și că va purta discuții clarificatoare cu autoritățile de la Casa Albă.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.
De asemenea, intră în comunitatea Forbes România de pe Facebook și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.