FacebookTwitterLinkedIn

Ministrul Vlad Voiculescu spune că în prezent, se lucrează la modificarea legislaţiei pentru stabilirea normelor privind autorizarea, organizarea şi funcţionarea centrelor de vaccinare, notează Radio România Actualități.

Direcțiile de Sănătate Publică vor aviza temporar funcționarea centrelor de vaccinare pe baza unei declarații pe proprie răspundere a conducerii unității privind respectarea condițiilor prevăzute în normele de funcționare.

Pentru schimbarea destinației spațiului în care vor funcționa centrele de vaccinare, vor fi necesare acordul deținătorului sau a administratorului acestuia pe baza căruia se va emite hotărârea Comitetului Județean sau a Municipiului București pentru situații de urgență.