FacebookTwitterLinkedIn

Statul român a obţinut o victorie la tribunalul arbitral internaţional de la Washington unde acţiunea Alpiq împotriva României a fost respinsă definitiv, miza fiind de 450 de milioane de dolari, a anunţat miercuri Ministerul Energiei.

La data de 11 august 2023, un comitet ad hoc desemnat în conformitate cu regulile Centrului Internaţional pentru Reglementarea Diferendelor relative la Investiţii de la Washington (ICSID) a emis decizia de respingere a acţiunii în anulare depusă de Alpiq AG Elveţia (Alpiq) împotriva Statului Român, reprezentat în proces de Ministerul Energiei. Prin această soluţie a fost menţinută hotărârea din data de 9 noiembrie 2018, prin care pretenţiile Alpiq au fost respinse în totalitate, considerând nefondată solicitarea Alpiq de a primi despăgubiri în valoare de circa 450 de milioane de dolari pentru denunţarea contractelor de vânzare-cumpărare de energie a traderilor cu SPEEH Hidroelectrica, arată comunicatul Ministerului.

Astfel, hotărârea pronunţată de comitetul ad hoc, format din trei arbitri, obligă Alpiq la plata cheltuielilor de judecată şi marchează soluţionarea definitivă a litigiului arbitral în favoarea Statului Român.