FacebookTwitterLinkedIn

Prim-ministrul Marcel Ciolacu a anunțat că bugetul Ministerului Agriculturii va fi suplimentat cu un miliard de lei pentru plata ajutoarelor către fermieri.

„Am suplimentat azi cu un miliard de lei bugetul Ministerului Agriculturii pentru plata ajutoarelor către fermieri. Avem acum disponibile peste 1,85 miliarde de lei”, a declarat Marcel Ciolacu, în ședința de Guvern.

Potrivit prim-ministrului, acum autoritățile pot plăti rapid atât ajutorul pe hectar în sectorul vegetal, cât şi sprijinul financiar pentru fermierii din domeniul avicol şi cel al creşterii porcilor.