McLaren Racing face echipă cu celebra casă de licitații RM Sotheby’s pentru a oferi o oportunitate unică de a achiziționa trei dintre viitoarele sale mașini de competiție la o licitație Sotheby’s din Abu Dhabi pe 5 decembrie, care are loc în același timp cu finala sezonului FIA de Formula 1 din 2025. Această licitație este o oportunitate extraordinară de a deține o bucată de istoria curselor de mașini.
McLaren a luat naștere în 1963, când pilotul și inginerul neozeelandez Bruce McLaren a pus bazele companiei Bruce McLaren Motor Racing Ltd. Pornind de la un atelier modest din Woking, Marea Britanie, echipa s-a impus rapid în motorsport, câștigând primul său Mare Premiu de Formula 1 în 1968. După decesul lui Bruce, în 1970, conducerea a fost preluată de Teddy Mayer, iar McLaren și-a extins aria de activitate: a construit monoposturi legendare, a colaborat strâns cu Honda și a impus noi standarde de performanță în anii ’80 și ’90. În 1985 s-a înființat McLaren Cars (din 2010 rebotezată McLaren Automotive), care, în 1992, a lansat iconicul McLaren F1 – primul hypercar de serie cu motor central și performanțe de referință.
McLaren Racing înseamnă astăzi una dintre cele mai de succes echipe din istoria Formula 1, cu 12 titluri la constructori și 8 titluri la piloți. Legenda s-a consolidat în special în epoca Senna–Prost (1988–1993) și a continuat cu Lewis Hamilton, care a devenit campion mondial în 2008. În prezent, McLaren și-a regândit strategia, integrând tehnologii hibride, investind în dezvoltarea monopostului MCL36 și revenind în competiția de vârf din F1. Pe lângă Formula 1, McLaren Racing activează în IndyCar, Formula E și în programe de tineret, păstrând vie moștenirea vizionară a fondatorului și adaptându-se permanent la viitorul motorsportului.
În conformitate cu ambiția McLaren Racing de a revendica prestigioasa Tripla Coroană a motorsportului – câștigând Marele Premiu de Monaco, Indianapolis 500 și cursa de 24 de ore de la Le Mans – vânzarea de la Sotheby’s va include o mașină de curse McLaren din Campionatul Mondial de Formula 1 FIA din 2026 și din NTT INDYCAR SERIES, precum și primul challenger al Campionatului Mondial de Anduranță FIA din 2027.
McLaren Racing rămâne singura echipă care a câștigat prestigioasa Tripla Coroană ,câștigând pentru prima dată Indy 500 în 1976, Marele Premiu de la Monaco în 1984 și Cursa de 24 de ore de la Le Mans la prima încercare în 1995. CEO-ul McLaren Racing, Zak Brown, a anunțat vânzarea la Săptămâna Auto de la Monterey din acest an, în California, unde a fost expusă o mașină de prezentare a echipelor McLaren Formula 1 și Arrow McLaren IndyCar Team.
„Această licitație este o oportunitate extraordinară de a deține o bucată de istorie a curselor și de a licita pentru o mașină care a concurat pe pistă înainte de lansarea sa oficială. Tripla Coroană este o parte importantă a moștenirii noastre și suntem hotărâți să o revendicăm încă o dată, în timp ce ne pregătim pentru intrarea noastră în Campionatul Mondial de Anduranță din 2027. Nu numai atât, aceste mașini incredibile vor veni cu acces VIP fără precedent la echipă și la acțiune pe pistă,” a spus Zak Brown, CEO-ul McLaren Racing.
Vânzarea marchează un moment istoric, fiind prima dată când o viitoare mașină de Formula 1 a fost scoasă la licitație publică înainte de debutul său oficial, cumpărătorii urmând să intre în posesiaa mașinilor după ce acestea vor fi concurat în seriile lor de curse respective.