FacebookTwitterLinkedIn

Maia Sandu, preşedinta în exerciţiu a Republicii Moldova, a câştigat al doilea mandat în urma alegerilor prezidenţiale de duminică. Ea a mulţumit alegătorilor pentru votul exprimat, exclamând: „Moldova, eşti o învingătoare!”

În urma numărării voturilor din 98,42% din totalul celor 2.219 secţii de votare, Maia Sandu a obţinut 54,7% din voturi, în timp ce contracandidatul său, socialistul Alexandr Stoianoglo a atras voturile a 45,3% din alegători.

Maia Sandu: „Moldova, eşti o învingătoare! Azi, dragi moldoveni, aţi oferit o lecţie de democraţie, demnă de a fi scrisă în manualele de istorie. Azi, voi aţi salvat Moldova. În alegerea noastră pentru un viitor demn, nu a pierdut nimeni. Libertatea, adevărul şi dreptatea au învins. Moldova a reuşit să-şi arate voinţa şi puterea prin votul fiecăruia dintre noi. Am dovedit că uniţi reuşim să-i învingem pe cei care voiau să ne îngenuncheze”, conform Agerpres.

Maia Sandu a declarat că „Moldova a fost sub un atac fără precedent pentru istoria întregii Europe”, care a presupus „bani murdari, cumpărare ilegale de voturi, implicarea în procesele electorale a unor forţe ostile din afara ţării şi a unor grupări criminale, minciuni, inducerea urii şi a fricii în societate”.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.