Aproximativ 27,7% dintre români au beneficiat de majorări salariale în acest an, iar cei mai mulți au primit creșteri de până la 5%, scrie Agerpres.
Dintre cei care au primit majorări salariale, 47,1% au beneficiat de o creștere de până la 5%, iar 36,8% au primit între 5% şi 10%.
La întrebarea dacă au beneficiat de creşterea salariului de la începutul anului, 61,6% dintre respondenţi au precizat că nu au beneficiat de majorări salariale, 27,7% au spus că salariile le-au crescut, în timp ce 10,6% au ales să nu răspundă la întrebare.
Potrivit sursei citate, sondajul a fost realizat în luna octombrie iar de majorări salariale au beneficiat în special cei cu câştiguri peste medie şi studii superioare.
După nivelul salariilor, 45,2% dintre respondenţii cu venituri lunare peste 10 000 de lei au beneficiat de majorări salariale, în timp ce pe segmentul celor cu venituri între 2.500 şi 5.000 de lei lunar ponderea este de 34,5% din cei.
În cazul celor cu salarii de sub 2.500 lei/lună, ponderea celor care au beneficiat de majorări este doar 20,7%.