Președintele francez Emmanuel Macron l-a numit joi pe Michel Barnier, fostul negociator al Brexit din partea UE, noul prim-ministru, însărcinându-l cu unificarea Franței și încheierea paraliziei politice care a urmat alegerilor anticipate.
Politicianul discret și conservator va avea provocarea dificilă de a încerca să promoveze reforme și bugetul pe 2025 într-un parlament profund divizat, sub amenințarea constantă a unei moțiuni de cenzură.
Barnier (73) este cel mai în vârstă prim-ministru din istoria politică modernă a Franței, preluând funcția de la Gabriel Attal, care era cel mai tânăr. Macron a avut nevoie de două luni pentru a-l numi, după ce alegerile nu au oferit nicio majoritate clară unui grup.
Raliul Național de extremă dreapta (RN), cel mai mare partid din parlament, a indicat că deocamdată nu va bloca numirea lui Barnier, dar ar putea face acest lucru mai târziu dacă nu sunt îndeplinite o serie de cerințe – adică abordarea cu rezultate palpabile a subiectelor foarte importante pentru francezi: costul vieții, securitatea, imigrația, potrivit declarației liderului RN, Jordan Bardella.
Barnier este pro-european ferm și politician de carieră moderat; a trăit în afara politicii franceze timp de 15 ani, petrecându-și majoritatea timpului la sediul UE din Bruxelles, iar anterior a deținut funcții în mai multe guverne franceze, inclusiv ministru de externe și ministru al agriculturii. Este cunoscut în special pentru faptul că a condus negocierile UE cu Marea Britanie privind ieșirea acesteia din bloc.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.