FacebookTwitterLinkedIn

Cel mai mare sistem de panouri fotovoltaice din România instalat pe acoperiş a fost implementat pe fabrica Kronospan de la Sebeş, valoarea proiectului fiind de aproape 51,17 milioane de lei, au anunţat reprezentanţii companiei.

Proiectul “Sistem de panouri fotovoltaice Kronospan Sebeş” este co-finanţat prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR) în baza contractului de finanţare încheiat cu Ministerul Energiei în calitate de coordonator de reforme şi/sau investiţii pentru PNRR – Componenta 6. Energie, arată Agerpres.

“Un proiect foarte important pentru noi, realizat prin PNRR, cu aproape 51 de milioane de lei, cu tot cu TVA. Finanţarea din PNRR este de aproape 15 milioane de lei. În total, cele două fabrici pe care le avem, la Sebeş şi la Braşov, consumă undeva la 35 Megawaţi oră, ceea ce este destul de mult. În momentul acesta, cu acest proiect pe care l-am implementat, 30% din consumul nostru de energie electrică va avea surse regenerabile. A fost un proiect foarte interesant pentru noi. Este cel mai mare proiect, de fapt, de panouri fotovoltaice de pe acoperiş din România şi se înscrie în trendul nostru referitor la sustenabilitate, pe care nu-l avem doar în România, ci peste tot acolo unde producem”, a declarat Oana Bodea, CEO Kronospan România, în cadrul unei conferinţe.

Reprezentanta companiei a punctat, totodată, faptul că, la ora actuală, există un alt proiect de instalare panouri fotovoltaice pentru fabrica din Braşov, de dimensiuni superioare faţă de Sebeş.

Proiectul de la Sebeş a fost dezvoltat şi pus în funcţiune de Volt, lider în domeniul soluţiilor de energie regenerabilă în România, specializat în proiectarea, implementarea şi mentenanţa sistemelor fotovoltaice de mari dimensiuni.

Obiectivul general al proiectului este realizarea şi punerea în funcţiune a unei instalaţii noi de producere a energiei electrice din surse solare de 9,24 MW, cu un factor de capacitate de 15,92%, reprezentând echivalentul a 1.299 h/an în medie de funcţionare în primii 20 de ani ai perioadei de operare, şi o producţie totală de energie electrică din surse solare de 240.055 MWh în primii 20 de ani de operare a instalaţiei. Întreaga producţie a capacităţii nou instalate este folosită pentru consumul propriu al beneficiarului.

Cel mai mare parc fotovoltaic amplasat pe acoperiş din România are o putere instalată de 10,05 MW şi o producţie totală estimată de 12.282 MWh pe an, destinată exclusiv consumului propriu al Kronospan. Prin implementarea proiectului, se vor reduce emisiile de CO2 cu 7.577 de tone pe an.

Kronospan este o companie din industria prelucrării lemnului din Austria, cu fabrici producătoare de formaldehidă în Uniunea Europeană, Rusia şi China, ce acoperă 2% din capacitatea de producţie la nivel mondial.