FacebookTwitterLinkedIn

Premierul britanic Keir Starmer a promis luni că va „pune Regatul Unit în inima Europei”, într-un discurs considerat crucial pentru viitorul său, după înfrângerea zdrobitoare a Partidului Laburist în alegerile locale de joia trecută.

Keir Starmer: „Acest guvern laburist se va distinge prin angajamentul său de a reconstrui relația noastră cu Europa și de a pune Regatul Unit în inima Europei, astfel încât să putem fi mai puternici din punct de vedere economic, comercial și în ceea ce privește apărarea”, conform Agerpres.

Prim-ministrul a indicat că va stabili „un nou curs” pentru țara sa la următorul summit UE-Regatul Unit, așteptat la sfârșitul lunii iunie sau începutul lunii iulie.

Keir Starmer a declarat că Brexit-ul „a sărăcit” și „a slăbit” Regatul Unit, contrar promisiunilor liderului partidului anti-imigrație Reform UK, euroscepticul Nigel Farage.

De la revenirea la putere în iulie 2024, Partidul Laburist a făcut deja mai mulți pași de apropiere de UE, încurajat de tensiunile recente dintre Londra și Washington cu privire la războiul din Orientul Mijlociu.

Înainte de alegerile locale, guvernul indicase deja că pregătește o legislație care să permită o „aliniere dinamică” a standardelor britanice, în special alimentare, la standardele UE pe măsură ce acestea evoluează, pentru a facilita schimburile comerciale.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.

De asemenea, intră în comunitatea Forbes România de pe Facebook și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.