“Am depăşit 120 de kilograme. Avem mai mult. Poporul nostru ştie bine că ei (n.r. – occidentalii) ar fi trebuit să ne dea combustibil îmbogăţit la 20 la sută pentru a fi folosit la reactorul din Teheran, însă nu au făcut-o. Dacă nu îl produc colegii noştri, vor avea probleme cu lipsa de combustibil pentru reactorul din Teheran”, a anunţat, sâmbătă, şeful Organizaţiei iraniene de Energie Atomică, Mohammad Eslami, potrivit AFP.
Conform estimărilor de la sfârşitul lunii august, Teheranul avea 84,3 kilograme de uraniu îmbogăţit la 20%. Nivelui îi permite să producă izotopi medicali, folosiţi în special în diagnosticarea unor tipuri de cancer.
În aprilie, Iranul a depăşit pragul de 60% şi a produs de atunci 10 kilograme.