FacebookTwitterLinkedIn

Intel a anunțat miercuri că renunță la planul de a achiziționa, pentru 5,4 miliarde de dolari, producătorul israelian de cipuri Tower Semiconductor, deoarece nu a reușit să obțină aprobările de reglementare în timp util.

Intel, care a semnat un acord pentru cumpărarea Tower anul trecut, va plăti companiei israeliene o taxă de reziliere de 353 milioane de dolari, potrivit Reuters.

În luna iunie a acestui an, premierul israelian Benjamin Netanyahu a anunțat că Intel a fost de acord să aloce fonduri de 25 miliarde de dolari pentru construcția unei fabrici în Israel.

Cererea de cipuri Intel a scăzut după doi ani de creștere puternică generată de munca de la distanță în timpul pandemiei, ceea ce a determinat producătorul de cipuri să recurgă la reduceri de costuri.

Intel s-a angajat să diminueze costurile cu 3 miliarde de dolari în acest an, cu scopul de a economisi între 8 și 10 miliarde de dolari până la sfârșitul anului 2025.