România a exportat, în primele cinci luni ale acestui an, băuturi în valoare de 108,4 milioane euro, în creştere cu 52,3% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, arată datele Institutului Naţional de Statistică.
În perioada menţionată, importurile de băuturi au totalizat 251,7 milioane euro (plus 45%), rezultând un deficit comercial de 143,3 milioane euro la această secţiune de produse, potrivit Agerpres.
Cele mai mari exporturi de băuturi au fost realizate în luna mai – 28,2 milioane euro, în aceeaşi lună fiind consemnate şi cele mai mari importuri – 64,5 milioane euro