FacebookTwitterLinkedIn

Exporturile de animale vii au scăzut cu 16,8% în primele cinci luni din 2022, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, totalizând 182,8 milioane euro, conform datelor transmise de Institutul Naţional de Statistică.

Importurile de animale vii s-au redus cu 17,7%, ajungând la 66,6 milioane euro.

Pe această secţiune de produse, în perioada ianuarie-mai 2022 s-a înregistrat un excedent comercial de 116,2 milioane euro, informează Agerpres.

În primele cinci luni ale acestui an, România a exportat carne şi produse din carne în sumă de 223 milioane euro (plus 34,7% comparativ cu aceeaşi perioadă din 2021) şi a importat astfel de produse în valoare de 531,8 milioane euro (plus 32%), rezultând un deficit de 349 milioane euro.