Impozitarea progresivă va fi introdusă după ce Autoritatea Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) va fi complet digitalizată.
„Până când ANAF-ul nu va fi digitalizat, nu sunt unul dintre susţinătorii introducerii impozitării progresive. Dar sunt unul dintre cei mai mari susţinători ai acestui tip de impozitare, pentru că aceasta este direcţia pe care luat-o întreaga lume, întreaga Europă, mai puţin Rusia”, a afirmat președintele PSD Marcel Ciolacu, citat de Digi24.
La rândul său, premierul Nicolae Ciucă spune că impozitarea progresivă nu poate fi aplicată atât timp cât nu este realizată o digitalizare a Ministerului de Finanţe.
„Impozitarea progresivă este o soluţie care se poate aplica doar atunci când vom avea toate instrumentele necesare, mai precis digitalizarea la nivelul Ministerului Finanţelor pentru determinarea venitului global, pentru că discutăm de impozitare progresivă în condiţiile în care putem să determinăm venitul global. Aşa cum astăzi toate aceste cifre încă sunt ţinute cu creionul în registre, este imposibil să se aplice impozitarea progresivă”, a afirmat Ciucă.