România a importat în primele cinci luni din acest an 591.600 tone echivalent petrol (tep) de gaze naturale, cu 36,3% mai puțin faţă de perioada similară a anului trecut, potrivit Institutului Naţional de Statistică.
Producţia internă de gaze naturale a fost de 3,15 milioane tep, cu 6,6% (196.500 tep) peste cea din primele cinci luni ale anului trecut, scrie Agerpres.
Anul trecut, importul de gaze naturale a scăzut cu 16,5%, la 2,4 milioane tep, în timp ce exporturile s-au situat la 470.000 tep.
Conform estimărilor Comisiei Naţionale de Strategie şi Prognoză (CNSP), producţia de gaze naturale este estimată să avanseze cu un ritm mediu anual de 3,6%, între 2023 și 2026, după o scădere cu 1,1% (la 7,34 milioane tep) în 2022.
În ultima prognoză a echilibrului energetic, CNSP preconizează pentru 2023 o creştere a producţiei de gaze cu 5,6% (la 7,75 milioane tep), pentru 2024 de 2,3% (la 7,93 milioane tep), pentru 2025 de 2,7% (la 8,15 milioane tep) şi pentru 2026 de 3,8% (la 8,45 milioane tep).
Pentru 2023 este prognozată o scădere de 23,1%, tendinţă care se va menţine până în 2026, cu un ritm mediu anual de 2,2%.
Astfel, pentru acest an, sunt estimate importuri de 1,84 milioane tep, pentru 2024 de 1,79 milioane tep (-2,8%), pentru 2025 de 1,75 milioane tep (-2,1%) şi pentru 2026 de 1,72 milioane tep (-1,8%).