Potrivit organizatorilor, de vineri dimineaţa, de la ora 06:00, când moaştele sfinte au fost scoase din Catedrala Mitropolitană, până duminică dimineaţa, la ora 06:00, prin faţa raclei au trecut şi s-au închinat aproximativ 18.000 de persoane, notează Agerpres.
În Curtea mitropolitană se află câteva sute de pelerini care stau la rând pe culoarul special amenajat cu ajutorul gardurilor metalice. Alte câteva sute de persoane au venit la slujba liturgică care se oficiază în fiecare zi.
Spre deosebire de 2020, anul acesta accesul la sfintele moaşte se va face în aer liber, pe un culoar unic pe care poate pătrunde doar o singură persoană.