FacebookTwitterLinkedIn

GRAMPET Group, cel mai mare grup feroviar și operator logistic privat din Europa Centrală și de Sud-Est, avertizează că România se află într-un punct critic — în timp ce statele europene accelerează consolidarea transportului feroviar, țara noastră se îndepărtează periculos de această direcție și amplifică dezechilibrul dintre modurile de transport de marfă.

„Transportul feroviar nu este o relicvă a trecutului, ci coloana vertebrală a mobilității viitorului. Într-un moment în care Europa se angajează, fără echivoc, să atingă obiective ambițioase de decarbonizare prin Pactul Verde, a ignora rolul strategic al căii ferate nu este doar o eroare de politică publică, ci o abatere de la direcția clar stabilită la nivel comunitar. Deși România și-a asumat respectarea pachetului de măsuri, în practică continuă să nu ofere un sprijin real acestui sector. În timp ce drumurile sunt tot mai aglomerate, infrastructura rutieră este suprasolicitată, iar costurile publice cresc accelerat, soluția feroviară rămâne marginalizată” , spune Gruia Stoica, președinte și fondator GRAMPET Group. 

Conform datelor, transportul rutier este responsabil pentru aproximativ 70% din emisiile de gaze cu efect de seră generate de transporturi și constituie principala cauză a poluării urbane, în timp ce transportul feroviar de marfă produce de până la opt ori mai puține emisii de CO₂ per tonă transportată. În pofida importanței, sectorul, atrage atenția GRAMPET, este lăsat să piardă teren.

Evoluția ultimelor decenii confirmă regresul. De la aproape 220 de milioane de tone transportate pe calea ferată imediat după 1990, am ajuns la puțin peste 40 de milioane în prezent, în timp ce transportul rutier a crescut exponențial, ajungând la peste 320 de milioane de tone anual. Diferența nu este doar statistică, ”este expresia unei politici dezechilibrate, care a favorizat sistematic șoseaua în detrimentul șinei”, atrage atenția GRAMPET în comunicatul menționat.

„Dacă ne dorim cu adevărat un sistem de transport modern, competitiv și sustenabil, este momentul să corectăm acest dezechilibru. Nu prin declarații, ci prin măsuri concrete, coerente și aplicate echitabil. Transportul feroviar nu cere privilegii — cere condiții corecte pentru a-și îndeplini rolul esențial în economia și viitorul țării noastre”, subliniază Gruia Stoica.

Îngrijorarea Președintelui GRAMPET Group este susținută și de Organizația Patronală a Societăților Feroviare Private din România (OPSFPR). Operatorii privați de transport feroviar, observă zi de zi efectele deciziilor guvernamentale asupra activității lor și asupra întregii economii. Dezechilibrul între transportul rutier și cel feroviar de marfă nu mai reprezintă doar un decalaj statistic, ci este o consecință directă a lipsei de măsuri coerente din partea autorităților.

”România nu își mai poate permite luxul de a trata transportul feroviar ca pe o opțiune secundară. Este momentul ca autoritățile să acționeze cu curaj, să ofere sprijin real și să permită transportului feroviar să își demonstreze adevărata valoare”, îndeamnă GRAMPET.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.