Gramul de aur s-a scumpit miercuri cu 2,0595 lei (0,49%), atingând o cotaţie de 422,4014 lei, faţă de 420,3419 lei, cât anunţase marţi Banca Naţională a României (BNR). Aceasta reprezintă un nou record pentru preţul aurului pe piaţa locală, potrivit Agerpres.
Pe de altă parte, moneda naţională s-a depreciat uşor faţă de euro, care a fost cotat la 4,9768 lei, în creştere cu 0,04 bani (+0,01%) comparativ cu cotaţia precedentă de 4,9764 lei.
În schimb, leul a înregistrat o apreciere faţă de dolarul american, care a fost cotat la 4,7609 lei, în scădere cu 4,65 bani (-0,97%) faţă de marţi, când se situa la 4,8074 lei. De asemenea, leul s-a întărit şi în faţa francului elveţian, care a fost calculat de BNR la 5,2692 lei, cu o scădere de 0,86 bani (-0,16%) faţă de 5,2778 lei, cotaţia anterioară.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.