FacebookTwitterLinkedIn

Gigantul energetic german RWE a început demontarea unui parc eolian pentru a face loc unei extinderi a unei mine de cărbune de lignit în cariera deschisă în regiunea de vest a Renania de Nord-Westfalia.

O turbină eoliană a fost deja demontată, iar alte șapte urmează a fi îndepărtate pentru a excava încă 15 până la 20 de milioane de tone de cărbune „brun”, cea mai poluantă sursă de energie.

Drumul național L12 trecea până de curând chiar pe lângă turbinele eoliene, făcând legătura între satele Holzweiler și Keyenberg , care, ca și Lützerath, au fost inițial destinate să fie excavate pentru exploatarea minieră la suprafață.

În ciuda protestelor violente ale locuitorilor din zonă, drumul a fost distrus, iar traficul va fi deviat pe kilometri întregi. Acest lucru taie, de asemenea, conexiunea cu mijloacele de transport, motiv pentru care noul timp de călătorie între localități este de 50 până la 90 de minute în loc de 5.

RWE justifică procedura prin „planul principal de exploatare în conformitate cu legislația minieră”, potrivit purtătorului de cuvânt Guido Steffen. Aceștia doresc „să câștige și lignit în această zonă, așa cum era planificat”.

„Situația este de neegalat în ceea ce privește absurdul: în plină criză climatică și energetică, un guvern format din CDU și Verzi pune să fie demolate turbine eoliene pentru a extinde o mină de cărbune în aer liber”, spune Alexandra Brüne, de la alianța “Alle Dörfer bleiben” (Toate satele rămân) din Garzweiler, cu referire la guvernul landului Renania de Nord-Westfalia. Colegul de campanie Jürgen Siebertz adaugă: „În timp ce jumătate din Europa arde, catastrofa climatică este alimentată aici ca și cum nu ar exista ziua de mâine”.