FacebookTwitterLinkedIn

FTX Trading i-a dat în judecată pe fondatorul Sam Bankman-Fried şi alţi foşti directori ai platformei de criptomonede, în încercarea de a recupera mai mult de 1 miliard de dolari pe care i-ar fi deturnat înainte de falimentul FTX.

Plângerea, depusă în această săptămână în instanţa de faliment din Delaware, o numeşte şi pe Caroline Ellison, care a condus fondul speculativ Alameda Research al lui Bankman-Fried; fostul şef de tehnologie al FTX, Zixiao ”Gary” Wang; şi fostul director de inginerie al FTX, Nishad Singh, notează Reuters.

FTX a spus că inculpaţii au deturnat în mod continuu fonduri pentru a finanţa apartamente de lux, contribuţii politice, investiţii speculative şi alte ”proiecte de companie”, în timp ce au comis ”una dintre ele mai mari fraude financiare din istorie”.

Presupusele transferuri frauduloase au avut loc între februarie 2020 şi noiembrie 2022, când FTX a solicitat în justiţie protecţie faţă de faliment capitolul 11 şi pot fi anulate, sau ”evitate”, în conformitate cu codul de faliment al SUA sau legea Delaware.