Potrivit ministerului de resort, virusul gripei aviare H5N8 a fost descoperit la rațe, găini, curcani și porumbei aparținând unei gospodării din regiunea Ardeni, toate animalele fiind sacrificate, ca măsură de precauție.
„Este îngrijorătoare situația provocată de virusul gripei aviare. De la 1 august, au fost detectate 25 de cazuri în Europa, la păsări de curte dar și sălbatice”, a informat Ministerul Agriculturii.
Săptămâna trecută au fost raportate două cazuri de H5N8 în Belgia, un altul în Luxemburg, care avea legătură cu cel din Belgia. Cele mai recente cazuri au determinat Franța să crească evaluarea riscului la „moderat” de la „neglijabil”, astfel încât în unele zone păsările vor fi ținute închise, a precizat Ministerul Agriculturii de la Paris.
Instituția susține că aceste cazuri nu compromit statutul Franței de țară liberă de virusul gripei aviare, obținut din nou după precedenta epidemie.
Din cauza focarelor de gripa aviară unele țări care importă carne de pasăre, în special din Asia, pot impune restricții comerciale la produsele din carne de pasăre.
Iarna trecută, Franța a sacrificat aproximativ trei milioane de păsări, pentru a stopa răspândirea virusului gripei aviare.