Singur, nu vei ajunge nicăieri. Dacă vrei un succes fulgerător, care sfidează limitările, acesta va veni într-o echipă.
Crede în oameni și înconjoară-te de specialiști care excelează în mai multe domenii, fiindcă „liderii nu pot conduce de unii singuri, pentru că există prea multe provocări și au nevoie de o echipă foarte bună și de oameni cu competențe diverse”, spune Răzvan Butucaru, Partner, Financial Services & Advisory Leader MAZARS România.
În mediul de afaceri actual, caracterizat de schimbări și provocări noi și uneori imprevizibile, este important ca liderii să aibă capacitatea de a acționa în mod responsabil, de a livra o afacere care să facă față acestor provocări fără a aduce prejudicii părților interesate sau lumii în care există. „Dacă vrem să clădim o organizație sustenabilă, ne trebuie lideri responsabili. Dacă nu, putem să continuăm să stingem incendii an de an, să trecem din criză în criză. Incendiile se vor stinge cumva, crize vor mai fi, dar este important și cum trecem peste obstacolele pe termen scurt. Modul de gândire în două viteze nu mai funcționează. Nu poți fi sustenabil fără un lider responsabil”, adaugă Butucaru.
Răzvan Butucaru este de părere că viziunea pe termen lung a liderilor este extrem de importantă, iar la nivel global acest lucru este deja conștientizat. „Ce lipsește sau a lipsit până acum este leadershipul responsabil pentru organizație, societate, ecosistem, clienți și furnziori”, mai precizează Butucaru. Pe scurt, leadershipul responsabil înseamnă luarea unor decizii de afaceri durabile care țin cont de interesele tuturor părților interesate, inclusiv de cele ale acționarilor, angajaților, clienților, furnizorilor, comunității, mediului și de cele ale generațiilor viitoare.
Mazars este o companie internațională care oferă servicii de integrare de audit, consultanță fiscală și financiară, iar Răzvan Butucaru spune că războiul din Ucraina a creat o stare de incertitudine în rândul clienților, dar acest sentiment s-a disipat chiar mai repede decât incertitudinea cauzată de pandemie. „Aș spune că îngrijorările sunt mai mari pentru sfârșitul anului. Fie că vorbim despre inflație sau prețul energiei, există o preocupare mai mare decât înainte. De asemenea, există însă o presiune foarte mare pe competențe, care se resimte în toate domeniile din piață. Nu cred că avem clienți care să nu o fi resimțit. În ce privește Mazars, planul nostru de investiții a continuat. Credem cu tărie în digitalizare și că poate fi o soluție la multe probleme pe termen scurt”, conchide Butucaru.