Florin Cîțu le-a promis sinistraților că vor primi ajutor de la Guvern în cel mai scurt timp.
„Este un miracol că nu avem victime în toată această zonă, văzând ce s-a întâmplat, la 250 de litri, înţeleg, pe metrul pătrat. Acum urmează partea mai grea, pe termen scurt, să refacem tot ce s-a stricat.
În primul rând, începem cu gospodăriile oamenilor. Toate resursele vor fi puse la dispoziţie pentru a rezolva cât mai repede situația. Am creat cadrul legal, acum cred că o lună și ceva, prin care putem să dăm ajutoare fără să mai avem nevoie de o şedinţă de guvern, ceea ce înseamnă, după ce primim raportul de evaluare, oamenii vor începe să primească susținere financiară, materială”, a declarat premierul, transmite Rador.
FOTO: Dreamstime.com