Ferrero SpA va plăti aproximativ 3,1 miliarde de dolari pentru achiziţionarea producătorului american de cereale WK Kellogg, a anunţat joi grupul italian care fabrică ciocolata Ferrero Rocher şi crema de ciocolată Nutella.
Ferrero a oferit acţionarilor WK Kellogg 23 dolari pe acţiune, o primă de 31% faţă de preţul de la închiderea şedinţei de miercuri a Bursei de la New York. Este cea mai mare achiziţie a Ferrero din ultimii ani, potrivit presei internaționale, citată de Agerpres.
Joi, în predeschiderea şedinţei bursiere, titlurile producătorului de cereale 30%, la 22,70 dolari. Kellogg are 14.000 de angajaţi şi 22 de fabrici. Printre mărcile sale se află Fruit Loops, Frosted Flakes, Raisin Bran, Corn Flakes şi Apple Jacks.
Tranzacţia ar urma să se finalizeze în semestrul doi din 2025.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.