FacebookTwitterLinkedIn

Până în prezent, Auchan România a investit în deschiderea de noi formate de magazine, dar și în modernizarea celor existente. Și, planurile investiționale ale retailerului nu se opresc aici.

Până la acest moment, Auchan România a deschis un ATAC Hiper Discount în București, un supermarket în Ilfov, mai multe magazine în franciză Simply by Auchan.

Ionuț Ardeleanu, CEO Auchan România, a mărturisit pentru Forbes România că deși situația economică este incertă, Auchan România „nu are intenția de a limita investițiile, dimpotrivă”. Potrivit CEO-ului, România reprezintă un punct de stabilitate pentru grupul Auchan, fiind o piață cu performanțe constante de-a lungul mai multor ani.

„În plus, inovațiile implementate la nivel local au atras atenția și altor țări din grup, cel mai bun exemplu în acest sens fiind exportul conceptului ATAC Hiper Discount. Practic, un concept creat de la zero de echipa din România este acum disponibil și în Polonia”, explică Ionuț Ardeleanu.

Dacă în ultimii ani, Auchan România s-a concentrat pe investiții importante pentru a integra sustenabilitatea în toate segmentele businessului, anul acesta se continuă acest trend, adăugând dezvoltarea susținută a noilor branduri – ATAC Hiper Discount by Auchan și Simply by Auchan.

„De asemenea, ne-am propus să dezvoltăm și noi direcții B2B, new value creation, prin ecosistemul Auchan Retail Media”, menționează CEO-ul.  

Așadar, pentru acest an, Auchan România și-a propus o creștere semnificativă a cifrei de afaceri, bazată pe „motoarele tradiționale” ale businessului: prețul de vânzare, oferta comercială cu o importantă componentă locală, valorificarea sezoanelor de vârf și experiența in-store.

„Mă aștept să creștem mai mult decât piața, un obiectiv ambițios, având în vedere că activăm într-o piață tot mai solidă, iar contextul macroeconomic și geopolitic rămâne incert”.

În ceea ce privește expansiunea, retailerul și-a setat trei priorități distincte. Pe segmentul hipermarketurilor se vor continua investițiile în dezvoltare. Din acest punct de vedere, Auchan România a semnat deja pentru o locație nouă la Cluj, în centrul comercial Rivus, și în București, în Sun Plaza.

A doua direcție este formatul de discount. „Am deschis recent primul magazin ATAC din București, al optulea pe acest format, și intenționăm să extindem rețeaua cu alte două unități până la finalul acestui an. Nu în ultimul rând, urmărim extinderea și pe formatele de proximitate, în care includem atât formatul de supermarket, cât și programul de franciză în plină dezvoltare la acest moment”, completează pentru Forbes România, CEO-ul Auchan România.

În opinia lui Ionuț Ardeleanu, anul trecut, piața locală de retail a trecut printr-o etapă importantă de consolidare, un moment rar întâlnit în ultimii ani, ceea ce reflectă un nivel crescut de încredere în economia românească.

Rezultatele retailerului de anul trecut au fost pozitive atât la nivel de piață, cât și la nivelul companiei, pe fondul valorificării strategiei comerciale din perioada anterioară.

„În ultimii ani, comportamentul de consum s-a schimbat – clienții sunt mai atenți la prețuri, dar caută în continuare produse de calitate. Tendința de orientare către preț și promoții a persistat și în 2024, dar am anticipat-o și ne-am adaptat din timp. Deși începutul de an a fost mai dificil, a doua jumătate a adus o evoluție peste media pieței. Consumul s-a menținut la un nivel bun, inclusiv în debutul lui 2025, susținut și de perioada sărbătorilor pascale. Cu toate acestea, simțim o anumită prudență în piață, iar accentul se pune tot mai mult pe preț și eficientizare”, precizează oficialul, care subliniază faptul că prețul reprezintă elementul central al strategiei comerciale Auchan România.

Auchan România a încheiat anul trecut cu o creștere de două cifre pe toate formatele în care retailerul activează, cu excepția hipermarketului, unde a înregistrat o majorare de o cifră. Totodată, retailerul a lansat două branduri noi în piață – ATAC Hiper Discount și programul de franciză Simply by Auchan.

„ATAC, rețea ajunsă în prezent la 8 magazine, este o confirmare a faptului că există foarte mult loc pentru formatele de discount în România, iar pariul nostru pe preț, pe termen lung, se dovedește câștigător. Franciza, pe de altă parte, este un program ce vine cu o promisiune puternică pentru partenerii noștri, care susține antreprenoriatul local și prin care ne propunem să aducem diferența Auchan cât mai aproape de români. Avem azi peste 30 de locații deschise în 12 județe, acoperim atât zonele urbane cât și cele rurale și ne propunem să fim un actor important în acestă industrie de retail”, concluzionează Ionuț Ardeleanu.  

Auchan România are în portofoliu peste 470 de magazine, cuprinzând 26 de hipermarketuri clasice, 8 hipermarketuri ATAC Hiper Discount, 9 supermarketuri, magazinul inteligent Auchan Go, aproape 400 de magazine de ultra-proximitate MyAuchan, din care majoritatea în stațiile Petrom, peste 30 de magazine în franciză Simply by Auchan, precum și magazinul online auchan.ro. Pentru 2024, grupul a raportat  o cifră de afaceri cu taxe de peste 1,7 miliarde de euro.

***Mai multe detalii despre cum arată strategia retailerului și care sunt planurile de viitor puteți citi în următorul număr al revistei Forbes România.