FacebookTwitterLinkedIn

Regândirea joburiloor în funcție de potențialul angajaților, dorințele lor profesionale și performanțele joburilor a devenit stringentă. Cele mai multe probleme din piața muncii sunt generate de rezistența companiilor la a înțelege schimbarea.

 “Cele mai multe probleme din piața muncii sunt generate de rezistența companiilor la a înțelege că avem altfel de omeni pe piața muncii și încearcă să îi bage în căsuțele pe care le știam într-un anume fel pe cei care astăzi nu mai acceptă anumite lucruri pentru că s-au obișnuit altfel. Iar această compatibilitate între ceea ce își dorește organizația și ceea ce își dorește angajatul începe să reprezinte o problemă majoră, pe care în mod normal, organizațiile ar trebui să o identifice, prin regândirea joburilor și a ceea ce presupune performanță în job,“  a afirmat spune Doru Dima, Doctor în Psihologia Muncii și Psihologia Organizațională, Fondator, CEO Dima Consulting Group, Cofondator și CEO Great People Inside în emisiunea reINVENTAREA României.

Fiecare persoană din organizație ar trebui să fie analizată, sprijinită și dezvoltată individual, pentru că dezvoltările de grup nu mai funcționează mult, potrivit sursei citate.

 „Este nevoie ca managerii direcți ai organizației să își asume competenețe de dezvoltare personală, coaching, mentoring, în proporție de 20% din munca lor, pentru că altfel va exista o problemă în păstrarea forței de muncă.

Oamenii au nevoie să fie spijiniți să fie înțeleși, incluși în programe de formare-dezvoltare și să fie plătiți. Iar asta este din nou o problemă, pentru că, dacă încă mai gândim că un om poate fi angajat pe 2.000 lei/ lună avem o problemă. Înseamnă că nu te afli în situația de a produce destulă valoare adăugată încât să poți vinde un produs, care să asigure un buget din care să poți plăti bine salariații. Sau nu vrei, ” mai spune Doru Dima.

Românii care au plecat din țară pentru a munci se întorc doar pentru a-și face propria afacere, în general de familie, în care încearcă să aplice ceea ce au învățat în străinătate.

“Majoritatea afacerilor pe care aceștia ale fac sunt în domeniile: food sau construcții. Iar în construcții pot primi ceva mai puțin decât afară, dar compensează cu un cost al vieții mai redus. Odată ce s-au acomodat cu standardul de viață din Vestul Europei este dificilă o revenire la un job în țară.

N-o să vedem români care să se întoarcă spre casă. Din contră, o să vedem migrație din ce în ce mai multă pentru că avem oameni care își doresc mai mult de la ceea ce fac și de la ceea ce pot, iar joburile care nu necesită multă pregătire vor merge spre polulația care migrează din zona asiatică, fie că ne place sau nu,” explică Doru Dima.

Impactul tehnologiei

“Tehnologia a început să ne alerge un pic, mai ales după perioada covid. Noi avem acum  în dezvoltarea organizațiilor și înțelegerea oamenilor două etape: de dinainte de covid și de după covid. Pentru că în perioada covid am descoperit că putem automatiza anumite lucruri și că nu prea mai avem nevoie de toată lumea, iar de cei de care avem nevoie, avem nevoie cam un sfert din timp. Organizațiile care au gândit greșit au dat afară iar cele care au gândit bine i-au reașezat pe posturi, le-au umplut activitățile, i-au ajutat să înțeleagă tehnologia și au câștigat pe termen lung. Cei care i-au dat afară și au introdus tehnologie au câștigat pe termen scurt, dar pe termen lung trebuie să investească în tot ceea ce înseamnă tehnologie. Problema este că asta trebuia să se întâmple înainte de angajarea oamenilor. Trebuie să se întâmple în timpul universității sau chiar al liceului, printr-un parteneriat în care școala să fie aliniată cu organizațiile și să folosească tehnologiile, pentru a construi abilitățile pentru orice sistem de IT,” explică Doru Dima.

ChaGPT nu ne va da afară, ci ne va ajuta să ne facem munca mai rapid, este de părere sursa citată.

Tehnologia ne ajută să rezolvăm în organizații ceea ce nu reușeam să facem până atunci. Deci tehnologia mă ajută dacă o integrez în munca mea”, susține Doru Dima.

Discrepanțele dintre generații sunt discutabile în piața muncii.

“Nu are nicio treabă tinerețea cu salariul, cât timp responsabilitatea, cunoștințele și expertiza sunt cele pe care le solicită organizația poți primi un salariu mai mare și decât al CEO-ului. Afișarea salariilor  va fi un lucru extraordinar de bun pentru toate organizațiile, pentru că acestea vor fi obligate să spună ce îți dau și ce trebuie să faci de acei bani”, precizează Doru Dima.

Potențialul angajatului mai important decât cunoștințele

“Toate studiile arată că potențialul angajatului este mult mai important decât cunoștințele. Este foarte dificil să cunoști tot ce este specific unei companii, în schimb potențialul care ține de cognitiv, personalitate, interese ocupaționale oferă informații despre oameni și despre ceea ce pot ei să facă, pentru ca apoi să investești în ei,” explică Doru Dima.

După ce inflația va scădea și economiile vor tura motoarele, pe piața muncii va începe migrația angajaților de la o companie la alta, pentru obținerea unor câștiguri mai mari.

“Cei care sunt foarte buni și pot dezvolta activități independent de un angajator vor pleca cu siguranță și își vor face propriul job, pentru că vor putea să câștige de 2-3 ori mai mult și să lucreze de unde vor ei. Cei care nu au acest curaj, și sunt foarte mulți foarte buni care nu au încă acea relaxare de a părăsi un job și pentru a-și crea propria viață, vor rămâne acolo în continuare, iar când vor dori să facă asta va fi un pic cam târziu. Pentru a-ți construi propriul brand trebuie în primul rând să ai încredere în tine, nu doar să ai experiență. Trebuie să investești în potențialul tău de a-i convinge și pe alții că ești cel mai bun.  Acest lucru este deja un trend, pe care îl observ,” conchide Doru Dima.