Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat că nu intenționează să furnizeze Ucrainei rachete suplimentare pentru sistemele de apărare antiaeriană Patriot, invocând necesitatea refacerii propriilor stocuri militare ale SUA. Declarația vine în contextul în care Kievul solicită de luni de zile mai multă muniție pentru a face față atacurilor aeriene tot mai intense lansate de Rusia.
Întrebat de jurnaliști la Casa Albă despre apelurile președintelui ucrainean Volodimir Zelenski privind livrarea de noi interceptoare Patriot, Trump a răspuns că Statele Unite trebuie să își prioritizeze propriile necesități de apărare.
„Și noi avem nevoie de rachete. Biden a trimis Ucrainei muniție în valoare de 300 de miliarde de dolari. Când am preluat mandatul, depozitele erau pline, iar acum le reaprovizionăm”, a afirmat liderul american.
Trump a precizat că SUA dispun de stocuri de rachete în diferite regiuni ale lumii și că acestea vor fi utilizate, dacă va fi nevoie, pentru apărarea intereselor americane.
Cererea Ucrainei, respinsă
Donald Trump ar fi refuzat încă de la întâlnirea cu Volodimir Zelenski, desfășurată la sfârșitul lunii iulie la Casa Albă, solicitarea Kievului de a primi încă 100 de rachete interceptoare Patriot.
Unul dintre motivele refuzului a fost necesitatea păstrării muniției pentru apărarea obiectivelor și intereselor americane din Orientul Mijlociu.
Comentând intensificarea atacurilor ruse asupra orașelor ucrainene, Trump a declarat că regretă pierderile de vieți omenești, însă a subliniat că Statele Unite nu sunt implicate direct în conflict.
„Ne desparte un ocean. Îmi pare rău să văd cum mor tineri”, a spus președintele american, adăugând că administrația sa continuă eforturile diplomatice pentru încheierea războiului.
Zelenski avertizează asupra lipsei de muniție
Volodimir Zelenski a afirmat recent că livrările de rachete pentru apărarea antiaeriană din partea partenerilor occidentali s-au redus de trei ori în prima jumătate a anului 2026 comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.
Liderul ucrainean a insistat că aliații occidentali dispun de suficiente stocuri și a cerut atât livrarea de interceptoare Patriot, cât și acordarea unei licențe pentru producerea acestora în Ucraina.
Trump a confirmat că a discutat această posibilitate cu Zelenski în cursul negocierilor desfășurate la Ankara, însă a renunțat ulterior la idee.
În același timp, președintele american a respins informațiile potrivit cărora armata SUA s-ar confrunta cu o penurie de muniție după operațiunile din Orientul Mijlociu, susținând că Statele Unite dețin în continuare rezerve „uriașe” de rachete și avertizând că persoanele care răspândesc informații false despre lipsa acestora ar putea răspunde în fața legii.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.
De asemenea, intră în comunitatea Forbes România de pe Facebook și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.