Donald Trump a vorbit din balconul Casei Albe la un eveniment denumit „un protest paşnic pentru lege şi ordine”, la care au fost prezenţi sute de simpatizanţi ai săi.
„Mă simt grozav!”, s-a adresat el mulţimii, care striga: „Încă patru ani”.
Vorbind fără să poarte mască, Trump a susţinut că noul coronavirus „va dispărea”. „Vreau să ştiţi că naţiunea noastră va învinge acest teribil virus chinezesc (…) Producem terapii şi medicamente puternice, vindecăm bolnavii, ne vom reveni şi vaccinul va veni foarte, foarte repede, într-un timp record”, a promis Trump, conform Agerpres.