FacebookTwitterLinkedIn

Potrivit unui comunicat al DNA, transmis marţi Agerpres, procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul teritorial Bacău au dispus sesizarea instanţei de judecată, cu acordurile de recunoaştere a vinovăţiei în cazul lui Gheorghe Tuluc, la data faptelor specialist (consultant) şi ulterior consilier superior în cadrul Serviciului Finanţări Investiţii din Ministerul Mediului şi Pădurilor, sub aspectul săvârşirii a trei infracţiuni de luare de mită în formă continuată, şi a altor două persoane pentru complicitate la luare de mită în formă continuată.

„Sumele de bani ar fi fost primite prin intermediul unor firme controlate de rude ale inculpatului (printre care şi ceilalţi doi inculpaţi), în baza unor contracte fictive de consultanţă şi asistenţă tehnică în construcţii sau închirieri utilaje, încheiate cu oamenii de afaceri”, notează anchetatorii.