FacebookTwitterLinkedIn

Familia miliardară din spatele Chanel a încasat 12,4 miliarde de dolari din câștigurile brandului de lux în ultimii trei ani, contribuind la o creștere masivă a averii lor personale și susținând eforturile de diversificare ale companiei, potrivit Bloomberg.

Afacerea deținută de familia Wertheimer, cu sediul în Insulele Cayman, va primi dividende de 5,7 miliarde de dolari pentru 2023 – cea mai mare plată anuală de când Chanel a început să publice rezultatele la Londra, în urmă cu șase ani. Acest rezultat se adaugă celor 1,7 miliarde de dolari din anul anterior și celor 5 miliarde de dolari din 2021, conform documentelor.

În total, acest câștig a contribuit la o creștere de 19% a averii nete a clanului în ultimul an, ajungând la 108 miliarde de dolari, și la o creștere de aproximativ 26% de la plata dividendelor din 2021, conform Indexului Miliardarilor Bloomberg.

Frații Alain (75) și Gerard (72) sunt creditați cu deținerea unor părți egale în compania privată, pe care au moștenit-o ca nepoți ai unuia dintre partenerii originali ai afacerii de parfumuri fondate de Gabrielle „Coco” Chanel. Frații Wertheimer fac parte dintr-un grup ultra-bogat de cetățeni francezi ale căror averi din bunuri de lux și cosmetice au crescut considerabil în ultimii ani. Ei beneficiază și de structura imperiului lor, bine gândită geografic: Insulele Cayman nu impun taxe pe dividende pentru afacerile locale, în timp ce Marea Britanie, unde este bazată afacerea Chanel, nu percepe de obicei impozite pe dividendele plătite de o firmă britanică către o altă entitate din străinătate.

Chanel a anunțat săptămâna aceasta plecarea directorului artistic Virginie Viard (62), care a fost alături de marcă de trei decenii și a preluat rolul după moartea lui Karl Lagerfeld în 2019.