Walt Disney investește un miliard de dolari în OpenAI și va permite startup-ului să folosească personaje din francizele Star Wars, Pixar și Marvel în generatorul video AI Sora – un acord crucial ce ar putea remodela modul în care Hollywood produce conținut, potrivit Reuters.
Parteneriatul pe trei ani anunțat în această săptămână reprezintă un pas esențial în adoptarea de către Hollywood a inteligenței artificiale generative, evitând temerile industriei legate de impactul AI asupra locurilor de muncă creative și a drepturilor de proprietate intelectuală.
Ca parte a acordului, de la începutul anului viitor Sora și ChatGPT Images vor genera videoclipuri folosind personaje licențiate Disney, precum Mickey Mouse, Cenușăreasa sau Mufasa. Acordul exclude utilizarea oricăror asemănări sau voci ale actorilor.
Acordul include și mecanisme de protecție pentru a evita folosirea personajelor în contexte nepotrivite, iar Disney intenționează să folosească uneltele OpenAI și intern pentru optimizarea producțiilor de film.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.